Organy

01 października 2015 22:15 | Organy

Opis organów kościoła p.w. św. Mikołaja w Janowcu Wlkp.

Organy zostały zbudowane w 1930 r., gdy dokonywano rozbudowy kościoła, dodając transpekt. W Archiwum parafialnym są dwa kosztorysy ofertowe zaproponowane przez firmę organową z Warszawy i Krotoszyna (Poznania).

Organy są 14-sto głosowe, systemu (traktury) pneumatycznego. Instrument posiada dwa manuały (klawiatura ręczna) i pedał (klawiatura nożna). Kontuar (stół gry) wolnostojący przed szafą organową wyposażony w klawiaturę manuałowe C-f3 (54 dźwięki), a także klawiaturę pedałową C-d1 (27 dźwięków). Piszczałki manuału II. umieszczone są w szafie ekspresyjnej z żaluzją, co pozwala na regulowanie głośności brzemienia organów, przez zamkniecie i otwieranie szafy. Rejestry umieszczono nad klawiaturami I i II manuału, z jedną wolną kombinacją.

Szafa organowa – prospekt organowy jednosekcyjny, trój wieżyczkowy z pseudobarokową dekoracją, na cokole. Wieżyczki nieco wysunięte, podobnej budowy (środkowa wyższa). Na dolnej, płycinowej podbudowie, płaszczyzny piszczałkowe prostokątne, przesłonięte górą ażurową dekoracją akantową, zamknięte profilowanym gzymsem zwieńczonym prostokątnymi, płycinowymi zwieńczeniami, flankowanymi wywiniętymi liśćmi akantu. Wieże oddzielone płaszczyznami piszczałkowymi z górną krawędzią w postaci linii falistej, na szczycie, której ażurowa dekoracja akantowa; uszaki ażurowe z wywiniętych liści akantu. Materiał i technika drewno polichromowane, snycerka, złocenie. Wymiary prospektu 437x450x270+130.

Dyspozycja:

Manuał I

1. Bordon 16`
  2. Pryncypał 8`
  3. Flet harmonijny 8`
  4. Gamba 8`
  5. Octavo 4`
  6. Flet trzcinowy 4`
  7. Mixtura 3-4ch`

Manuał II

1. Viol. Pryncypał 8`
  2. Salicjonał 8`
  3. Eolina 8`
  4. Flet leśny 2` (dodany do pierwotnej dyspozycji organowej w 1967 r.)
  5. Flet 4`

Pedał

1. Subbas 16`
  2. Cello 8`

Połączenia (kople):

kop man. I-II

kop. Ped. I

kop. Ped II

okt. Kop.

Kop. Man. Super II-I

Kop. Man. Sub II-I

Pod manuałem głównym znajdują się gotowe kombinacje: piano, mezzoforte, forte, tutti, automatyczny pedał.

W kontuarze znajdują się dwa pedały: crescendo i szweling (otwieranie i zamykanie żaluzji manuału II).

W latach 2012-14, jedynie z funduszu parafian, Pracownia Organmistrzowska Budowy Rekonstrukcji Organów Władysława Cepki z Popowa k/Obornik, dokonała prac konserwatorskich kapitalnego remontu instrumentu.

Filmy: