02 września 2017 19:44 | Galeria

ZŁOTY JUBILEUSZ POSŁUGI ORGANISTOWSKIEJ W JANOWCU WLKP.

Papieski medal

*Benemerenti*

dla organisty Mieczysława Szwedy

Organista naszej Parafii,

Mieczysław Szweda

obchodzi 50-lecie pracy organistowskiej

w Parafii pw. św. Mikołaja w Janowcu Wlkp.

W uznaniu zasług został odznaczony przez papieża Franciszka, medalem

„Benemerenti”* (pol. Dobrze zasłużonym).

Jego posługa organisty rozpoczęła się dużo wcześniej.

Zapoczątkował ją jako 15 - letni młodzieniec.

Uczył się sztuki organistowskiej w Rogowie, u organisty Franciszka Boińskiego i w Gnieźnie u Henryka Wróblewskiego, organisty w kościele OO. Franciszkanów.

Najpierw służył w parafii z Łagiewnikach Kościelnych, potem w Kołdrąbiu, a następnie, od 1.08.1967 r., pełni posługę organisty w Janowcu Wlkp.

Przez lata prowadził chór parafialny. Troszczy się o organy.

W roku 2009 został odznaczony medalem za zasługi dla Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Ks. proboszcz Andrzej Szczepaniak bardzo ceni sobie jego osobę, jak i, pod względem muzycznym i liturgicznym, jego posługę. Takie jest też zdanie parafian. M. Szweda jest obowiązkowy i systematyczny. Pracę wykonuje zgodnie z przepisami liturgicznymi, duchem liturgii Kościoła, sugestiami proboszcza, ciągle rozszerzając repertuar śpiewów liturgicznych i utworów organowych, doskonaląc swe umiejętności organistowskie. Rozumiejąc ducha liturgii, posługę wykonuje starannie, co skutkuje, że wierni mogą ze skupieniem uczestniczyć w świętym misterium, stwarzając atmosferę modlitwy, wysławiając majestat Boga i budując wspólnotę wiary. Posiada kulturę i estetykę muzyczną oraz wrażliwość liturgiczną. Jest wzorem kościelnego organisty.

Jest człowiekiem zaangażowanym w swą posługę, codziennie, w dni powszednie i niedziele oraz święta, przewodząc śpiewom liturgicznym. Nawet przy gorszej dyspozycji zdrowotnej przybywa, aby pełnić swą posługę. Gra w kościele jest nie tylko życiową pasją, ale i powołaniem. Śpiew i gra na organach to „jego życie”. Mieczysław jest otwarty na nowe śpiewy liturgiczne, które regularnie przygotowuje i uczy wiernych, jak również, rozpoczynając swą posługę przed II. Soborem Watykańskim, znając chorał gregoriański, z powodzeniem realizuje go w czasie Mszy św. łacińskiej.

W czasie swej posługi w Janowcu okazał postawę miłości do Kościoła, rozumiejąc i dając przykład ducha jedności duszpasterzy z wiernymi.

Osoba Mieczysława Szwedy tak wzrosła w rzeczywistość Kościoła w Janowcu Wlkp., że trudno sobie wyobrazić liturgię bez jego udziału i jego, mimo upływających lat, pięknego głosu.

*Benemerenti*

odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 roku, przyznawane za długoletnie i wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego, oddane wraz z rodzinami i społecznościami.

W 1925 roku przyjęto, że medal będzie przyznawany

w dowód uznania dla osób zasłużonych w służbie Kościoła, zarówno cywilnych jak i wojskowych, świeckich i duchownych.

Medal jest złotym krzyżem w kształcie karo, na rewersie widnieje słowo Benemerenti (pol. Dobrze zasłużonym) na tle godła Watykanu (tiary i skrzyżowanych kluczy). W awersie medalu dla wojskowych widnieje popiersie papieża, a medalu dla osób cywilnych sylwetka Chrystusa. Wstążka orderowa jest w barwach papieskich.

Ostatnich 8 zdjęć wykonał ks. M. Kulczynski.

Zdjęcia:

Filmy: