...Witamy na stronie internetowej parafii św.Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim...::...Biuro parafialne we wtorki czynne do 16,15...

13 sierpnia 2019 22:31 | Aktualności

15.08.2019 R. UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

15.08.2019

Po zakończeniu życia ziemskiego Niepokalana Matka Boża została z duszą i ciałem wyniesiona do chwały niebieskiej. Wniebowzięcie Maryi przypomina ludzkości powołanie do chwały w niebie. Wyrażamy radość z chwały Maryi, Jej obecności w niebie, u boku swego Syna, Jezusa Chrystusa, i prosimy, by była nadal naszą Orędowniczką, Pośredniczką i Pocieszycielką.

INFORAMCJE

Zapraszamy do wspólnej modlitwy wieczornej czyli śpiewania nieszporów, w niedzielę i w Uroczystość Wniebowzięcia NMP, o 17.40.

W czwartek, 15. sierpnia, obchodzimy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Msze św. sprawowane będą jak w niedzielę. W tym dniu przynosimy do kościoła owoce i kwiaty, które poświęcimy w czasie Mszy św. Pragniemy dziękować Bogu za Jego Opatrzność nad nami i naszą pracą. Dziękczynienie łączymy z Maryją, która jest owocem miłości Boga do człowieka. Ona, jak kłosy pełne ziarna, piękne owoce i wszelkie płody ziemi, jest symbolem plonów w Bożym spichlerzu; sama jest najpiękniejszym dziełem Boga.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest również świętem narodowym. Wspominamy bowiem jedno z najważniejszych wydarzeń z historii Polski, a mianowicie Bitwę Warszawską, która z powodu zaskakującego zwrotu w wojnie polsko-sowieckiej na korzyść Polaków, została nazwana „Cudem nad Wisłą”. Wierzący znajdowali w tym wydarzeniu działanie Bożej Opatrzności, która oszczędziła Polsce i Europie nawały bezbożnego i nieludzkiego komunizmu Rosji Sowieckiej. Czyn Polaków zatrzymał pochód rewolucji bolszewickiej na zachód.

Wydarzenie zwycięstwa polskiego oręża w dniu 15. sierpnia było i jest w naszej tradycji dniem wojska polskiego.

Kierując się dobrem duchowym wiernych oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom duszpasterzy, na mocy kan. 87 § 1 KPK, Ks. Prymas udziela wszystkim wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej i osobom przebywającym na terenie archidiecezji (cfr. kan. 91 KPK), dyspensy od obowiązku zachowania w dniu 16 sierpnia br. wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i  zachowania charakteru pokutnego tego dnia, z zachowaniem wszystkich pozostałych przepisów prawa. Korzystających z dyspensy zachęcam do modlitwy w intencji Ojca Świętego Franciszka, szczególnie za wstawiennictwem NMP Wniebowziętej, oraz do praktykowania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.

Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Janowcu Wlkp. zaprasza na koncert, który odbędzie się w niedzielę, 18. sierpnia br., na Rynku Miejskim w naszym mieście. W programie między innymi: występ dzieci młodzieży z naszego miasta oraz koncert ballad patriotycznych Lecha Makowieckiego.

Ks. Andrzej Szczepaniak, Proboszcz