...Witamy na stronie internetowej parafii św.Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim...::...Zmiana godziny Mszy św. wieczornej w niedzielę...

Aktualności

29 marca 2018 07:47 | Aktualności

ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE

 

 

 


WIELKI CZWARTEK


W tym dniu kapłani, wobec swego biskupa, odnawiają swoje przyrzeczenia złożone w czasie święceń kapłańskich. Biskup, pasterz diecezji, w otoczeniu kapłanów święci olej chorych i Krzyżma św. Olej chorych jest używany do namaszczania chorych, a olej Krzyżma św. służy do udzielania chrztu świętego, bierzmowania, święceń kapłańskich i biskupich, poświęcenia kościoła i ołtarza. 


MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

sprawowana będzie o 18.00. Uczestnicząc w niej pragniemy wyrazić dziękczynienie za dar Eucharystii, kapłaństwa i miłości braterskiej. Przeniesiemy się do wieczernika, gdzie Jezus z apostołami przeżywa ostatnie chwile życia na ziemi i przekazuje im posługę sprawowania Eucharystii, która stanowi centrum życia Kościoła. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza przechowania czyli tzw. ciemnicy. 

 

 

WIELKI PIĄTEK


Solidaryzując się z Chrystusem zdradzonym, wydanym w ręce grzeszników, cierpiącym za nas i ukrzyżowanym, zachowujemy post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Mogą raz najeść się do sytości i dwa razy się posilić. W wielki Piątek nie ma dyspensy. 

LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ

sprawowana będzie o 18.00. W tym dniu nie sprawuje się Mszy św., lecz słuchamy Słowa Bożego, odmawiamy 10 modlitw powszechnych (czyli w intencji Kościoła i świata), adorujemy krzyż, przyjmujemy Komunię św. i przenosimy Jezusa Eucharystycznego do Grobu Bożego, przy którym adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do 21.00 i w dniu następnym. 

WIELKA SOBOTA


WIGILIA PASCHALNA - WIELKA NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO


Lud Boży w modlitwie i poście (nie obowiązuje, a jest zalecany) oczekuje na powstanie Chrystusa z grobu.

a) święcenie potraw na stół wielkanocny: 
 w kościele o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00 
 we wioskach: Wybranowo i Bielawy o 10.30, Brudzyń o 10.45. 

b) W ciągu soboty przybywać będziemy do Grobu Pańskiego. Od 9.00 do 22.00 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w Grobie Pańskim według następującego planu: 
09.00 - Śniadeckich, Janickiego, Osiedlowa 
09.30 - Brzozowa, Krasickiego 
10.00 - (świecenie potraw) Brudzyń 
10.30 - Krótka, Kwiatowa, Leśna, Świerkowa, Sportowa 
11.00 - Bielawska, osiedle Bielawskie 
11.30 - 8. marca, Mickiewicza, 
12.00 - (świecenie potraw) Flantrowo, Janowiec-wieś 
12.30 - Ogrodowa, Półwiejska 
13.00 - Orzeszkowej, Zielona 
13.30 - Kręta 
14.00 - (świecenie potraw) Włoszanowo, Międzylesie, Dąbrowa, Podmiejska 
14.30 - Pałucka, Polna, Południowa, Parterowa, Plonowa 
15.00 - Bielawy 
15.30 – Pułaskiego, Nowa 
16.00 - (świecenie potraw) Wybranowo, Wybranówko, Dąbrowa 
16.30 - Obrońców Kłecka, Daniela, Staszica 
17.00 – Dworcowa, Rolna 
17.30 - Młyńska, Dębowa 
18.00 - Tysiąclecia, Łąkowa 
18.30 - Spółdzielcza, Słowackiego, Konopnickiej 
19.00 - Gnieźnieńska 
19.30 - Strzelecka, Szkolna, Parkowa 
20.00 - Szeroka, Kościuszki 
20.30 - Pl. Wolności, Brudzyńska 
21.00 - 3. Maja, Powstańców Wlkp. 

c) O 22.00 zgromadzimy się na LITURGII WIGILII PASCHALNEJ.

Sprawuje się ją po zachodzie słońca i jest to już czas Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. Cała dynamika nocy paschalnej koncentruje się wokół życia w Chrystusie, które otrzymujemy na chrzcie, a rozwija się ono w Eucharystii. 
Nocna Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją Kościoła; jest uroczystością nad uroczystościami; nie ma ważniejszej uroczystości. 
Wigilia Paschalna rozpocznie się obrzędem światła przed kościołem. Następnie śpiewane jest uroczyste Orędzie Wielkanocne o Zmartwychwstałym. Potem słuchamy Słowa Bożego. Następną częścią jest liturgia chrzcielna. Dziś praktyka ta powróciła i jest aktualna. Zachęcamy, aby chrzcić dzieci w Wigilię Paschalną. Zostanie poświęcona woda chrzcielna i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. W sobotę przynosimy świece, które będziemy zapalać zgodnie z zapowiedzią ceremoniarza. Ostatnią częścią Liturgii Wigilii Paschalnej jest Ofiara Eucharystyczna. 
Po Mszy św. uroczysta procesja rezurekcyjna wokół kościoła. W procesji uczestniczą chorągwie, sztandary, a dzwony obwieszczają ludziom i światu, że Pan - Wódź Życia, choć poległ, króluje znów żywy. W czasie procesji uczestniczymy z zapalonymi świecami. 
Ci, którzy uczestniczyć będą w Liturgii Wigilii Paschalnej, nie muszą uczestniczyć we Mszy św. w dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Ci zaś, którzy przyjęli Komunię św. w czasie nocnej liturgii, mogą ponownie przyjąć Pana Jezusa w czasie Mszy św. w dzień Wielkanocny. 
Na czas Triduum Paschalnego zwiększona będzie ilość miejsc siedzących w kościele.

Pierwsza, poranna, Msza św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z procesją, sprawowana będzie o 7.00; następna o 9.00, pozostałe wg porządku niedzielnego. 

Msze św. w Poniedziałek Wielkanocny wg porządku niedzielnego.

Przeczytano: 363 razy. Wydrukuj|Do góry