...Witamy na stronie internetowej parafii św.Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim...::...Msze św. w czasie kolędy, w dni powszednie, sprawowane są o 9.00, a w środy i soboty również o 18.00...::...Biuro parafialne w tym tygodniu, będzie nieczynne we wtorek w godzinach przed i popołudniowych oraz w czwartek...

Aktualności

13 lutego 2018 08:18 | Aktualności

14.02. ŚRODA POPIELCOWA

 

 

 

 

Rozpoczyna się Wielki Post.
Zgodnie z kanonami 1251-1252 Kodeksu Prawa Kanonicznego w Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (ilościowy).

Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14. roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60. roku życia. 

Nie istnieje natomiast obowiązek uczestniczenia w dzisiejszej Mszy świętej. 

Mimo to zachęcamy do wzięcia w niej udziału.
W czasie Mszy dokonuje się obrzędu posypania głowy popiołem. Jest on przygotowywany z gałązek palm lub innych drzew poświęconych w poprzednim roku podczas Niedzieli Palmowej.

Akt ten symbolizuje ułomność i przemijalność człowieka, jest znakiem żałoby i pokuty.

Przypominamy, że z Liturgii Godzin w okresie Wielkiego Postu znikają radosne aklamacje Alleluja oraz hymn Ciebie, Boże, chwalimy.


Znacznie więcej o Wielkim Poście, jego liturgii i przeżywaniu - w naszej Czytelni. Znajdują się tam również teksty orędzi papieskich na Wielki Post począwszy od roku 1994 do pobrania w formacie PDF. 

Gorąco zapraszamy!


Pobrano brewiarz.pl

Przeczytano: 213 razy. Wydrukuj|Do góry