...Witamy na stronie internetowej parafii św.Mikołaja w Janowcu Wielkopolskim...

Aktualności

05 stycznia 2020 07:18 | Aktualności

ROZPOCZYNAMY NOWENNĘ

 

 

 

Wraz z nowym rokiem rozpoczynamy w naszych parafiach nowennę przygotowującą do nawiedzenia obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W czasie tych dziewięciu miesięcy w sposób szczególny celebrowane będą nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Natomiast w następujące po nich niedziele, przed Eucharystią bądź w czasie homilii, czytane będą specjalne katechezy z rozważaniami opartymi na tekście „Bogarodzicy”.


To najstarsza polska pieśń religijna, hymn polskiego rycerstwa i zarazem nasz pierwszy hymn narodowy. Jej autorstwo tradycja przypisuje św. Wojciechowi, wiadomo jednak, że pierwsze dwie, najwcześniejsze strofy powstały między XI a XIV stuleciem, najprawdopodobniej w wieku XIII. Papież Jan Paweł II mówił o tej pieśni, że jest naszym wyznaniem wiary, polskim Credo, katechezą i dokumentem chrześcijańskiego wychowania. To pieśń-orędzie, carmen patrium (pieśń ojczysta), nasz pierwszy katechizm, z którego pokolenia Polaków uczyły się prawd wiary, pobożności i moralności. Ta pieśń będzie nam towarzyszyć w czasie diecezjalnego i parafialnego przygotowania do przyszłorocznej peregrynacji jasnogórskiego Wizerunku po archidiecezji gnieźnieńskiej, a także w czasie całego nawiedzenie.  Przypomnijmy, rozpocznie się ono 3 października 2020 roku i potrwa do 28 sierpnia 2021 roku.


W styczniu, we wszystkich parafiach rozpoczynamy nowennę, która bezpośrednio przygotuje wspólnoty na przybycie Matki Bożej w kopii Jej jasnogórskiego Wizerunku. W czasie tych dziewięciu miesięcy w sposób szczególny celebrowane będą nabożeństwa pierwszych sobót miesiąca. Natomiast w następujące po nich niedziele, przed Eucharystią bądź w czasie homilii, czytane będą specjalne katechezy z rozważaniami opartymi na tekście „Bogarodzicy”. Symbolem parafialnego oczekiwania na Obraz są nowennowe świece, które płonąć będą w naszych kościołach i kaplicach. „Zależy nam, aby odnowienie i celebrowanie nabożeństw pierwszych sobót miesiąca było trwałe, by były one odprawiane także po zakończeniu peregrynacji. Byłoby to najpiękniejsze wotum wdzięczności za nawiedzenie naszej archidiecezji” – mówi przewodniczący wydziału duszpasterskiego ks. kan. Jakub Dębiec.


Do dobrego przeżycia nowenny zachęca też Prymas Polski abp Wojciech Polak. "Niech czas tej nowennowej modlitwy będzie dla naszych parafialnych wspólnot i  całego Kościoła gnieźnieńskiego szczególnym przygotowaniem do wyjątkowego spotkania. Niech pozwala w uwielbieniu i dziękczynieniu powtarzać słowa św. Elżbiety: błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła, że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. Nasze przygotowanie niech będzie także okazją do tego, by dostrzec w Jasnogórskiej Pani kobietę silną w wierze, a nam wszystkim jeszcze raz przypomnieć, że wiara trudna, wiele wymagająca, broniąca nas przed łatwizną życiową, zawsze jest zwycięstwem" - zachęca w liście otwierającym nowennowy tekst abp Wojciech Polak.


Publikujemy tekst nowenny, harmonogram i logo nawiedzenia.

→ Tekst Nowenny PDF

→ Harmonogram nawiedzenia PDF


Pobrano archidiecezja.pl


Przeczytano: 660 razy. Wydrukuj|Do góry

Zdjęcia: