17 października 2020 19:31 | Aktualności

EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA Z JANOWCA WLKP. DO GOŚCIESZYNA.


Dnia 9 października 2020, odbyła się pierwsza na terenie dekanatu rogowskiego Ekstremalna Droga Krzyżowa z Janowca Wielkopolskiego do Gościeszyna.

Pierwotnie EDK miała odbyć się w marcu br., jednak przez wybuch epidemii została ona wtedy odwołana.

Zanim uczestnicy wyruszyli na trasę EDK, wzięli udział we Mszy Świętej koncelebrowanej przez ks. Dziekana Tomasza Głuszaka, ks. Henryka Sawińskiego (proboszcza parafii gościeszyńskiej), ks. Michała Grupę oraz ks. Marcina Kwiatkowskiego który wygłosił homilię.

Po Eucharystii i garści informacji, a przed wyruszeniem w drogę, każdy z uczestników otrzymał indywidualne błogosławieństwo relikwiami bł. Ks. Mariana Skrzypczaka.

Trasa EDK miała długość 45,26 km, a suma podejść wynosiła 293 m. Większość trasy prowadziła drogami polnymi i leśnymi, a pozostała część po mało uczęszczanych drogach asfaltowych. Trasa przebiegała m.in. przez Bielawy, Laskowo, Popowo-Tomkowe, Popowo-Ignacewo, Mielno, Brody, Dębówiec i Ochodzę. Podzielona została na odcinki wyznaczone kolejnymi stacjami Drogi Krzyżowej, które zostały zlokalizowane m.in. przy przydrożnych krzyżach i figurach, przy miejscach pamięci czy pomnikach przyrody.

Wyjątkowym miejscem był kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Popowie Ignacewie, w którym mieściła się V stacja. Tak jak Jezus doświadczył pomocy ze strony Szymona, tak uczestnicy EDK podczas trudów wędrówki mogli doznać chwili wytchnienia oraz adorować Najświętszy Sakrament.

Do celu wędrówki, zmagając się z trudami wędrówki, zmęczeniem, ciemnością, deszczem i własnymi słabościami, dotarło 30 osób. Pragniemy pogratulować wszystkim tym którzy dotarli do końca EDK, przed oblicze Matki Bożej Gościeszyńskiej.

Gratulujemy również tym, którzy z różnych względów musieli zejść wcześniej z trasy. W idei EDK nie jest ważne to, czy uda się dotrzeć do końca, ale podjęcie wyzwania, wyjście z własnej strefy komfortu, indywidualna modlitwa oraz spotkanie z Jezusem Ukrzyżowanym.

Dziękujemy Panu Bogu za ten owocny czas, za to że pomimo różnych przeciwności Ekstremalna Droga Krzyżowa się odbyła, a uczestnikom za bardzo liczny udział i wspólną modlitwę.

Dziękujemy również wszystkim osobom zaangażowanym w organizację wydarzenia.

Więcej informacji o wydarzeniu i zdjęć na stronie internetowej  www.janowiecwielkopolski.edk.org.pl oraz Facebookowym profilu www.facebook.com/EDK.JANOWIECWIELKOPOLSKI.

Już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w przyszłorocznej edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej.

Zespół EDK Janowiec Wielkopolski

Zdjęcia: