Ogłoszenia Parafialne - Niedziela - 07 czerwca 2020

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

7.06.2020 - rok A

Tajemnica Trójcy Świętej stanowi centrum wiary i życia chrześcijanina. Trójca Św. jest tajemnicą Boga w sobie samym, a więc źródłem innych tajemnic wiary oraz światłem, które oświeca. Tajemnica Trójcy Świętej jest najbardziej podstawowym i istotnym nauczaniem w „hierarchii prawd wiary”. Cała historia zbawienia nie jest niczym innym, jak historią drogi i środków, przez które prawdziwy i jedyny Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty objawia się, jednoczy ze sobą ludzi, którzy odwracają się od grzechu. (Katechizm Kościoła Katolickiego nr 234)

1. Dziś, rocznica ingresu Ks. Abp. Wojciecha Polaka, Prymasa Polski, do katedry gnieźnieńskiej, co oznacza podjęcie przez niego, posługi biskupiej w naszej Archidiecezji. Ks. Prymasa polecamy Bogu w modlitwie.

2. Nieszpory i nabożeństwo czerwcowe, w niedzielę i w dni powszednie nabożeństwo, o 17.30.

3. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) obchodzimy w czwartek, 11. czerwca. Po Mszy św. o 10.30 procesja eucharystyczna wokół rynku, do czterech ołtarzy. Procesja powróci na Bożą rolę przy kościele, gdzie przyjmiemy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Tradycyjnie udekorujemy nasze domy i okna kwiatami, chorągiewkami i symbolami religijnymi.
W tym roku, ze względu na pandemię, w procesji uczestniczyć będziemy w maseczkach. Nie będzie grupy dziewcząt sypiących kwiaty.
Zaraz po procesji, ok. 12.00, Msza św.
Wieczorem, po Mszy św. o 18.00, procesja wokół kościoła.

4. W Oktawie Bożego Ciała precesja eucharystyczna:
 W dni powszednie:
- przed Mszą św. o 9.00,
- po Mszy św. o 18.00.
 W niedzielę, 14. czerwca, w oktawie:
- przed Mszą św. o 10.30,
- po Mszy św. o 18.00.

5. Dziś kończy się okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej.

6. Uroczystość I. Komunii św. naszych dzieci będzie w niedzielę 30. sierpnia br., w czasie Mszy św. o 10.30. Dzieci jednak muszą być przygotowane do tego aktu wiary przez katechezę. Od jutra, dzieci w grupach klasowych, przybywać będą do kościoła, o 17.30, by uczestniczyć w katechezie, nabożeństwie i Mszy św., według następującego planu:
- kl. III a w poniedziałek,
- kl. III b we wtorek,
- kl. III c w środę.
Warunkiem przystąpienia do Komunii św. jest uczestnictwo w każdej katechezie. Po raz pierwszy dzieci przystąpią do spowiedzi św. w sobotę, 27. czerwca, o 10.00.

7. Katecheza dla rodziców i chrzestnych w piątek o 17.00 w kościele. Po nauce spowiedź św.

8. Ks. Prymas, na piątek, 12. bm., udziela dyspensy od wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W tym dniu nie ma postu.

9. Modlitwie różańcowej przewodniczy w tym tygodniu 6. Róża p. Karoliny Rokita, wg intencji na czerwiec.

10. W tym tygodniu:
 Poniedziałek, 8.06. - wspomnienie św. Jadwigi Wawelskiej, Królowej.
 Środa, 10. 06., wspominamy bł. Bogumiła, patrona Archidiecezji.
 Piątek, 12.06., wspominamy bł. Kapłanów Męczenników Gnieźnieńskich, ofiary pogańskiego, niemieckiego nazizmu. Wśród nich, my, jako parafianie miasta urodzenia Ks. Mariana Skrzypczaka, czcimy szczególnie naszego ziomka. Prócz niego męczennikami są kapłani: Jan Nepomucen Chrzan, Franciszek Dachtera, Władysław Demski, Stanisław Kubski, Władysław Mączkowski, Aleksy Sobaszek, Antoni Świadek. Papież Jana Paweł II. wyniósł na ołtarze 106 męczenników. Byli to duchowni i świeccy.
 Sobota, 13.06. – wspomnienie św. Antoniego, kapłana i doktora Kościoła, słynnego kaznodziei w Padwie.

11. Dzieci z kl. III., po Mszy św., otrzymają obrazek uczestnictwa w Eucharystii.

Maryja