Ogłoszenia Parafialne - Niedziela - 25 marca 2018

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

25.03.2018

Drodzy bracia i siostry, już od początku Wielkiego Postu przygotowywaliśmy nasze serca przez pokutę i uczynki chrześcijańskiej miłości. Gromadzimy się w dniu dzisiejszym, aby z całym Kościołem obchodzić pamiątkę wjazdu naszego Pana do Jerozolimy, gdzie miał On spełnić paschalną tajemnicę Męki i Zmartwychwstania. Wspominając to zbawcze wydarzenie, z głęboką wiarą i pobożnością pójdźmy za Panem, abyśmy uczestnicząc w tajemnicy Jego krzyża, dostąpili udziału w zmartwychwstaniu i życiu.

1. Dzisiejszą niedzielą rozpoczynamy Wielki Tydzień, najważniejszy czas dla chrześcijanina w ciągu roku. Jako chrześcijanie podążać będziemy za Chrystusem, uczestnicząc w dziele zbawienia, którego dokonał nasz jedyny Zbawiciel.

2. Dziś Gorzkie Żale o 16.00. Po Gorzkich Żalach podjęcie Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

3. Posługa sakramentalna u chorych w Wielki Wtorek, 27. bm., od 9.30. Prosimy zgłaszać chorych i starców w biurze parafialnym, w zakrystii lub telefonicznie.

4. Biuro parafialne będzie czynne w poniedziałek 10.00-12.00 i we wtorek 15.30-17.00.

5. WIELKI CZWARTEK. W tym dniu kapłani, wobec swego biskupa, odnawiają swoje przyrzeczenia złożone w czasie święceń kapłańskich. Biskup, pasterz diecezji, w otoczeniu kapłanów święci olej chorych i Krzyżma św. Olej chorych jest używany do namaszczania chorych, a olej Krzyżma św. służy do udzielania chrztu świętego, bierzmowania, święceń kapłańskich i biskupich, poświecenia kościoła i ołtarza.

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ sprawowana będzie o 18.00. Uczestnicząc w niej pragniemy wyrazić dziękczynienie za dar Eucharystii, kapłaństwa i miłości braterskiej. Przeniesiemy się do wieczernika, gdzie Jezus z apostołami przeżywa ostatnie chwile życia na ziemi i przekazuje im posługę sprawowania Eucharystii, która stanowi centrum życia Kościoła. Po Mszy św. przeniesienie Najświętszego Sakramentu do ołtarza przechowania czyli tzw. ciemnicy.

6. WIELKI PIĄTEK. Solidaryzując się z Chrystusem zdradzonym, wydanym w ręce grzeszników, cierpiącym za nas i ukrzyżowanym, zachowujemy post ścisły i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Post ścisły obowiązuje osoby od 18 do 60 roku życia. Mogą raz najeść się do sytości i dwa razy się posilić. W wielki Piątek nie ma dyspensy.

LITURGIA NA CZEŚĆ MĘKI PAŃSKIEJ sprawowana będzie o 18.00. W tym dniu nie sprawuje się Mszy św., lecz słuchamy Słowa Bożego, odmawiamy 10 modlitw powszechnych (czyli w intencji Kościoła i świata), adorujemy krzyż, przyjmujemy Komunię św. i przenosimy Jezusa Eucharystycznego do Grobu Bożego, przy którym adoracja Najświętszego Sakramentu po liturgii do 21.00 i w dniu następnym.

7. WIELKA SOBOTA - WIGILIA PASCHALNA - WIELKA NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO.
Lud Boży w modlitwie i poście (nie obowiązuje, a jest zalecany) oczekuje na powstanie Chrystusa z grobu.

a) święcenie potraw na stół wielkanocny:
 w kościele o 10.00, 12.00, 14.00 i 16.00
 we wioskach: Wybranowo i Bielawy o 10.30, Brudzyń o 10.45.

b) W ciągu soboty przybywać będziemy do Grobu Pańskiego. Od 9.00 do 22.00 trwać będzie adoracja Najświętszego Sakramentu wystawionego w Grobie Pańskim według następującego planu:
09.00 - Śniadeckich, Janickiego, Osiedlowa
19.30 - Strzelecka, Szkolna, Parkowa
20.00 - Szeroka, Kościuszki
20.30 - Pl. Wolności, Brudzyńska
21.00 - 3. Maja, Powstańców Wlkp.

c) O 22.00 zgromadzimy się na LITURGII WIGILII PASCHALNEJ.

Sprawuje się ją po zachodzie słońca i jest to już czas Wielkiej Nocy Zmartwychwstania Pańskiego. Cała dynamika nocy paschalnej koncentruje się wokół życia w Chrystusie, które otrzymujemy na chrzcie, a rozwija się ono w Eucharystii.
Nocna Liturgia Wigilii Paschalnej jest najważniejszą celebracją Kościoła; jest uroczystością nad uroczystościami; nie ma ważniejszej uroczystości.
Wigilia Paschalna rozpocznie się obrzędem światła przed kościołem. Następnie śpiewane jest uroczyste Orędzie Wielkanocne o Zmartwychwstałym. Potem słuchamy Słowa Bożego. Następną częścią jest liturgia chrzcielna. Dziś praktyka ta powróciła i jest aktualna. Zachęcamy, aby chrzcić dzieci w Wigilię Paschalną. Zostanie poświęcona woda chrzcielna i odnowimy przyrzeczenia chrzcielne. W sobotę przynosimy świece, które będziemy zapalać zgodnie z zapowiedzią ceremoniarza. Ostatnią częścią Liturgii Wigilii Paschalnej jest Ofiara Eucharystyczna.
Po Mszy św. uroczysta procesja rezurekcyjna wokół kościoła. W procesji uczestniczą chorągwie, sztandary, a dzwony obwieszczają ludziom i światu, że Pan - Wódź Życia, choć poległ, króluje znów żywy. W czasie procesji uczestniczymy z zapalonymi świecami.
Ci, którzy uczestniczyć będą w Liturgii Wigilii Paschalnej, nie muszą uczestniczyć we Mszy św. w dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Ci zaś, którzy przyjęli Komunię św. w czasie nocnej liturgii, mogą ponownie przyjąć Pana Jezusa w czasie Mszy św. w dzień Wielkanocny.
Na czas Triduum Paschalnego zwiększona będzie ilość miejsc siedzących w kościele.

8. Pierwsza, poranna, Msza św. w Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego z procesją, sprawowana będzie o 7.00; następna o 9.00, pozostałe wg porządku niedzielnego.

9. Msze św. w Poniedziałek Wielkanocny wg porządku niedzielnego.

10. W tym tygodniu dyżur w odmawianiu różańca obejmuje Róża 9., p. Zofii Papierskiej. Intencja: O głębokie i owocne przeżycie Triduum Paschalnego i Zmartwychwstania Pańskiego.

11. Katechizację do sakramentu małżeństwa rozpoczniemy we wtorek, 10. kwietnia, o 19.00, w Domu Katolickim.

12. Przyjmując Komunię św. na słowa kapłana: „Ciało Chrystusa”, odpowiadamy: „Amen”.