Ogłoszenia Parafialne - Niedziela - 27 maja 2018

UROCZYSTOŚĆ TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ

27.05.2018 rok B

Tajemnica Trójcy Świętej stanowi centrum wiary i życia chrześcijanina. Trójca Św. jest tajemnicą Boga w sobie samym, a więc źródłem innych tajemnic wiary oraz światłem, które oświeca. Tajemnica Trójcy Świętej jest najbardziej podstawowym i istotnym nauczaniem w „hierarchii prawd wiary”. Cała historia zbawienia nie jest niczym innym, jak historią drogi i środków, przez które prawdziwy i jedyny Bóg Ojciec, Syn i Duch Święty objawia się, jednoczy ze sobą ludzi, którzy odwracają się od grzechu. (KKK 234)

1. Nieszpory i nabożeństwo majowe, w niedzielę, o 17.30. O tej samej godzinie, nabożeństwo do środy włącznie.

2. Dziś kończy się okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej. Ten, kto uważa się za wierzącego katolika, człowieka żyjącego według wiary apostołów, czyli Kościoła, powinien przynajmniej raz w roku przystąpić do spowiedzi św. i przyjmować Komunię św. w okresie wielkanocnym. O tym wymogu mówi Katechizm Kościoła Katolickiego w nr. 2042.
Człowiek prawdziwie wierzący nie ogranicza się tylko do tego minimalnego wymagania i znaku przynależności do Kościoła, lecz przystępuje do sakramentu pokuty często, a jeszcze częściej przyjmuje Komunię św., bo wie, że sakramenty nie są jakimś rytuałem, lecz zbawczym działaniem Chrystusa. Bądźmy apostołami wobec tych, którzy jeszcze nie spełnili tego obowiązku, który w rzeczywistości jest wielkim dobrem, łaską i przywilejem chrześcijanina.

3. Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało) obchodzimy w czwartek, 31. maja. Msze św. jak w niedzielę. Po Mszy św. o 10.30 procesja eucharystyczna wokół rynku, do czterech ołtarzy, które będą usytuowane przy Domu Katolickim, przy banku, przy domu pp. Górskich i Danielów. Procesja powróci na Bożą rolę przy kościele, gdzie przyjmiemy błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Tradycyjnie udekorujemy nasze domy i okna kwiatami, chorągiewkami i symbolami religijnymi. W procesji uczestniczyć będą poczty sztandarowe i feretrony. Naszych Panów Strażaków prosimy o prowadzenie celebransów i niesienie baldachimu. Wszystkich prosimy o chętne i aktywne uczestnictwo w tych grupach liturgicznych. W procesji uczestniczymy w skupieniu, z wiarą oddając cześć Panu Jezusowi obecnemu w Najświętszym Sakramencie.
Zaraz po procesji, ok. 12.00, Msza św.
Wieczorem, po Mszy św. o 18.00, odprawimy procesję wokół kościoła, w czasie której śpiewać będziemy Litanię Loretańską.

4. W Oktawie Bożego Ciała precesja eucharystyczna:
 W dni powszednie:
- przed Mszą św. o 9.00,
- po Mszy św. o 18.00.
 W niedzielę, 3. czerwca, w oktawie:
- przed Mszą św. o 10.30,
- po Mszy św. o 18.00.

5. Przygotowanie dziewcząt do sypania kwiatów w Uroczystość i w oktawie Bożego Ciała, we wtorek o 16.00. Prosimy, by jak najwięcej dziewcząt uczciło Pana Jezusa przez przygotowanie Mu drogi. Zwłaszcza apel kierujemy do dziewcząt, które w tym roku przystąpiły do I. Komunii św.

6. W piątek rozpoczynamy miesiąc czerwiec poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusowemu. W oktawie Bożego Ciała, uczcimy Najświętsze Serce Jezusa, śpiewając Litanię podczas procesji wieczornej.

7. Sakrament pokuty dla dzieci i młodzieży o 17.00:
 Wtorek – kl. III. gimnazjum,
 Środa, kl. VII. i kl. II. gimnazjum,
 Piątek, kl. IV-VI.

8. Chorych odwiedzimy z posługą sakramentalną w sobotę, od 9.30.

9. Różaniec wynagradzający, z okazji I-szej soboty, wszystkie członkinie Róż odmówią, w sobotę, po Mszy św.

10. Kalendarz liturgiczny:
 Wtorek, 29.05. - wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej, założycielki szkół katolickich i dla Polaków czasie zaborów, wychowawczyni młodzieży, zm. w 1939; beatyfikowana w Poznaniu.
 Piątek, 1.06. - wspomnienie św. Justyna, męczennika z 165 r. z czasów Marka Aureliusza. Był filozofem i świeckim teologiem, obrońcą Kościoła.

11. W tym tygodniu dyżur w odmawianiu różańca obejmuje Róża 8., p. Janiny Kozłowskiej.

12. „Bóg zapłać” za ofiary złożone w tym tygodniu na cele diecezjalne i opłacenie pokładnego.